Czym jest due dilligence?

Ostatnie, niespokojne czasy przyniosły sporo przetasowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo firm zmuszonych zostało do przedefiniowania swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój dobytek.

Bez cienia wątpliwości przy wszystkich roszadach wdrażanych w organizacji potrzebne jest kompetentne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić badanie due dilligence w wybranym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i w jakim celu się je przeprowadza?

Kto, kiedy, dlaczego przeprowadza badanie due dilligence?

Due Dilligence to rodzaj badania przedsiębiorstwa pod kątem jego efektywności i opłacalności. Przeważnie zlecane jest przez biznesmenów zainteresowane kupnem danej organizacji.

Proces due dilligence obejmuje dogłębną analizę wszystkich aspektów działania organizacji. Jego wynikiem jest całościowy obraz funkcjonowania firmy. Proces na wyraźne zlecenie inwestora przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

W celu utrzymania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie powinno być w jakikolwiek sposób skoligacone z żadną ze stron.

Firmę bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym i biznesowym. Szerokie spojrzenie pozwala ocenić kondycję organizacji z różnych stron.

Organizajca due dilligence krok po kroku

Przeprowadzenie tego rodzaju badania zajmuje od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej elementów trzeba zbadać. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało pełny wgląd do dokumentów. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie zrobione poprawnie.

Organizujac due dilligence zaczyna się od wyboru audytora. Decydując się na wybrane biuro rachunkowe inwestor podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest także porozumienie o ochronie tajnych danych firmy. Żadna ze stron nie powinna doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć katastrofalne skutki.

Ani inwestor, ani audytowana firma nie powinny przeszkadzać ekspertom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych szczegółów.

Biuro rachunkowe zazwyczaj deleguje do badania swoje zespoły złożone z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą np. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR lub marketingu.

Po zakończeniu prac prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o dalszych krokach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych należy zrezygnować.

Komu zlecić due dilligence?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Decydując się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się dokonując wyboru?

Istotna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest kolejnym istotnym czynnikiem.