Czym jest gładzenie?

Honowanie jest jedną z metod , mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce przedmiotów wymagających dużej dokładności. W ten sposób obrabia się przeważnie otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Zaletą gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz nieduża chropowatość . Wygładzać można zarówno niewielkie , jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około jednego metra. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do około 20 m . Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

• materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,

• kąta nachylenia przycinanych śladów,

• rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,

• nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się głównie: dużą precyzję umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, jak również dłuższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Polecane artykuły