Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce elementów wymagających sporej dokładności. W ten sposób obrabia się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.
Atutem gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.
Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a największa sięga blisko 1m. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do blisko 20 m. Warto pamiętać, że końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:
- materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
- kąta przycięcia śladów,
- rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
- nacisku powierzchniowego.
Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.
Wśród plusów honowania znajdują się przede wszystkim: dużą dokładność ,która umożliwia dobre dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, jak również wyższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.
Jakie błędy można usunąć dzięki honowaniu?
Nie można zaprzeczyć, że mamy do czynienia z technologią niezwykle korzystną dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających potrzebę precyzyjnej obróbki poszczególnych elementów. W największej mierze mówimy tutaj o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar materiału – honowanie zapewnia sprawne usuwanie tego typu usterek. Gwarantuje przy tym wytwarzanie części niezwykle zbliżonych i podobnych do siebie, nawet kiedy mowa o setkach czy tysiącach elementów. Odchyłek błędów jest tutaj minimalny, podobnie zresztą jak tolerancja na wszelkie odchylenia od normy kształtów – z tego powodu możemy mówić o eliminacji wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie pojawią się na taśmie produkcyjnej.
Jeśli szukasz fachowców zajmujących się honowaniem, zobacz przedsiębiorstwo Masz-ZAP.
W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie niesie ze sobą niezwykle obszerną listą zalet. Wśród nich trzeba wymienić przede wszystkim wspomnianą już wcześniej sprawność działania oraz precyzyjność – kwestie te wpływają także na wielką powszechność tej technologii, która w znacznym stopniu wyprzedza wszystkie inne do niej podobne metody obróbki. W związku z tym może pochwalić się ogromnym powodzeniem na liniach produkcyjnych w całej Polsce – znajduje zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobywaniu energii. Lotnictwo również jest dziedziną nieustannie korzystającą z technologii honowania.
Niezależnie od tego, na jakiej branży się skupimy, honowanie gwarantuje wydłużoną żywotność oraz sprawność funkcjonowania wszelkiego rodzaju sprzętów (mowa między innymi o wyposażeniu platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy większych ciśnieniach. Jeśli chodzi z kolei o lotnictwo, honowanie umożliwia produkcję szczegółowych, wykonywanych nad wyraz precyzyjnie części chociażby kadłuba samolotu lub jego silnika.
Jak wygląda maszyna do honowania?
Honownica nie odbiega znacznie pod względem wyglądu od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Charakteryzują ją stosunkowo niewielkie gabaryty – choć zależy to rzecz jasna od danej linii produkcyjnej. Posiadają ekran dotykowy oraz przejrzyste menu; dzięki tym elementom obsługa tego urządzenia jest nad wyraz sprawna i wystarczy niezbyt długie przeszkolenie, aby już niedługo praktycznie profesjonalnie korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego powodu mamy do czynienia z rozwiązaniem tak bardzo popularnym w wielu przedsiębiorstwach, zarówno tych najnowszych i rozwijających się, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.