Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na szeroki zakres usług prawników. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

I tutaj trzeba wskazać na podstawową kwestię a mianowicie zakres pojęć. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Dlatego pojęcie kancelarii adwokackiej ma węższy charakter. W takiej kancelarii pracują zawsze prawnicy, którzy są adwokatami. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Adwokaci to również prawnicy, którzy mogą reprezentować klientów w sprawach karnych.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz profesjonalnego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Jest to zawód prawniczy, który głównie skupia się na kwestiach związanych z prawem cywilnym. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Można więc oczekiwać, że w sprawach cywilnych radca prawny posiada bardzo duże doświadczenie i dlatego jest ona w stanie sprawnie prowadzić takie sprawy.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. Zdany egzamin pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Od tego momentu radca może reprezentować w sądzie swoich klientów.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk

Polecane artykuły