Pamięć masowa jest używana do przechowywania na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest przykładowo dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale istnieją też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite nośniki danych to przykładowo płyta CD, karta pamięci a także pendrive. Czym odróżnia się pamięć masowa od pamięci operacyjnej? Jakie pamięci masowe będą idealne dla użytkownika prywatnego, a jakie dla użytkownika biznesowego?
Czym różni się pamięć operacyjna od masowej?
Pamięć masowa służy do przechowywania danych na stałe. Rzecz w tym, że nie jest istotne czy wyłączysz komputer, wymontujesz dysk, przełączysz go do drugiego laptopa, a potem ponownie podłączysz w pierwotnym urządzeniu, baza danych, którą wgrałeś będzie tam cały czas. Dopóki ich nie wyrzucisz.
Pamięć operacyjna za to zeruje się w każdej chwili kiedy resetujesz komputer. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu możesz ją zapisywać na nowo, a ona przy zamykaniu ponownie się wyczyści. Dzieje się tak dlatego, że używana jest do wykonywania działań w danym momencie.
Jaką pamięć masową kupić do domu?
Prywatny nabywca pamięci masowej przypuszczalnie nie wymaga wielkich zabezpieczeń albo nośników danych, które przechowują ogromne ilości gigabajtów. Do użytku domowego bardzo dobrze sprawdzi się flash USB albo karta pamięci. Jedno i drugie możemy znaleźć w przeróżnych opcjach wielkościowych i są dostępne we wszystkich sklepach z komputerami, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB pojawia się także w opcjach szyfrowanych – jest to świetne rozwiązanie dla bardziej wymagających konsumentów pamięci masowej.
Te rozwiązania będą wystarczające jeśli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby przechowywać pliki takie jak obrazki, filmy oraz muzyka. Jest to także świetne uchronienie się na wypadek stracenia tych plików z laptopa.
Zostaje także temat pamięci masowej jako dysku twardego. Rozróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi jest droższy, ale zdecydowanie trwalszy i szybszy. Jeżeli chcemy powiększyć pamięć naszego sprzętu wystarczy zakupić dysk HDD, ale jeżeli zależy nam aby usprawnić jego działanie lepiej kupić dysk SSD. Taka pamięć masowa jest montowana na stałe w komputerze. W komputerach do użytku domowego sprawdzą się obydwie pamięci masowe. Wszystko zależy od tego czy sprzęt służy nam do oglądania stron internetowych i oglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.
Jaka pamięć masowa do do użytku komercyjnego?
Jeśli szukasz idealnego narzędzia do biura to na pewno masz całkowicie odmienne standardy pod względem pamięci masowej niż klient kupujący ją na własny użytek. Niezaprzeczalnie ważniejsza jest kwestia zabezpieczenia baz danych, które są tam trzymane. Mowa tutaj zarówno o ochronie przed pomyłkami pracowników ale też przed wykradaniem danych. Warto też pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy jest ta funkcja, jeżeli tak to jak to wygląda, czy jest zautomatyzowane czy samemu trzeba o tym pamiętać. Na dodatek istotne jest aby komputery firmowe działały szybko i bez zakłóceń. Powinno się więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.
W dużych firmach w biurach graficznych albo IT o wiele lepszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD.
W ostatnim czasie popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Wykorzystują one dostęp do internetu ale tylko dla wybranych komputerów. Sposób ten jest tańszy i zdecydowanie bezpieczniejszy niż używanie chmury.
W przypadku gdy chcesz poznać rozwiązania dla firm, sprawdź Data Experts – pamięć masowa.