Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Nie da się ukryć, że w tych czasach znajomość języków jest bardzo ważna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od małego z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto w których znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w którym opiekunowie wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy najlepiej będzie zacząć? Tak naprawdę najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko będziecie mogli. Z tą decyzją nie ma sensu czekać. Czy wiesz, że noworodek od początku swojego życia nieświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej to system który polega na nauczaniu poszczególnych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Zalety takiego sposobu nauki to:

  • ustanawianie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • poznawanie książek, kultury a także historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • łatwiejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
  • możliwość dalszej nauki za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest bardzo wiele. Niżej je wypunktowaliśmy.

Większa tolerancja

Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie czują, że nie istnieje jedna obiektywna prawda. 

Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent

Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą dobrze znać dany język, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma bardzo duży wpływ na naukę nowego języka. Kładąc odpowiedni nacisk na naukę, z czasem słownik dziecka będzie się zwiększać a to pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

Polecane artykuły