Dźwigi osobowe – główne informacje i ciekawostki

Współcześnie jazda windą jest nie tylko dużym udogodnieniem, ale także koniecznością. Dźwigi osobowe znacznie ułatwiają transportowanie osób oraz towarów. Wykorzystywane są w większości budynków prywatnych oraz użyteczności publicznej. Do czego wykorzystywane są dźwigi osobowe i jakie są ich podstawowe zalety? Na co koniecznie powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego dźwigu osobowego?

Jak działają windy osobowe?

Dźwig osobowy to zazwyczaj platforma lub kabina o niewielkich rozmiarach, która za pomocą szyn lub prowadnic umożliwia poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Windy montuje się obecnie praktycznie wszędzie – zwłaszcza w budynkach, przystosowanych do osób niepełnosprawnych.

najważniejsze zalety

Zamontowanie dźwigu osobowego ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zdecydowanie podnosi wartość mieszkań. Dźwig osobowy jest wyjątkowo ważny w przypadku małych dzieci, rodzin i osób starszych. Popularność wind wciąż wzrasta i montuje się je w wielu budynkach. 

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru windy osobowej?

Dobra winda będzie przede wszystkim bezpieczna i przystosowana do wymagań osób, które z niej korzystają. Dlatego inwestor powinien szczegółowo zaplanować przede wszystkim udźwig windy. Podaje się go w kilogramach. Wskazuje, ile osób może jednocześnie korzystać z windy. Niezwykle ważnymi parametrami jest typ napędu i prędkość jazdy. Niezbędny do określenia jest także rodzaj sterowania oraz napęd.

Winda osobowa – Komu można zlecić zrobienie windy osobowej?

Obecnie działa wiele firm, które zajmują się realizowaniem wind. Szukając dobrej firmy warto wziąć pod uwagę parę najistotniejszych aspektów. Bardzo ważne jest przede wszystkim wieloletnie doświadczenie i ugruntowana pozycja na rynku, ponieważ to one w dużej mierze przekładają się na poziom świadczonych usług. Dobrze jest sugerować się również opiniami na temat firmy – dostępne są na przykład w sieci. Wiele firm ma w swojej ofercie wiele usług oraz zapewnia nie tylko montaż, ale i wieloletnią gwarancję.

Czym jest resurs?

Każdy właściciel dźwigów osobowych jest zobowiązany do wykonywania resursu. Określa on, jak długo można w pełni bezpiecznie i efektywnie eksploatować dźwig. Resurs według rozporządzenia musi zostać wykonany zaraz po założeniu windy, a następnie niezbędne jest regularne powtarzanie go co roku. W przypadku urządzeń używanych resurs wyznaczany jest bazując na aktualnym stopniu eksploatacji urządzenia.

W przypadku gdy winda osiągnie resurs, konieczne jest wykonanie przeglądu specjalnego i odnotowanie przeprowadzonych czynności. Obejmuje on konstrukcję nośną i zespoły mechaniczne. Sprawdzany jest stopień uszkodzenia układów hydraulicznych i bezpieczeństwa. Wykonaniem resursu i zadbaniem o przegląd specjalny zajmuje się odpowiednia firma. 

Jak naprawić windę?

Winda musi być często konserwowana, a w razie potrzeby naprawiana. Dzięki właściwej konserwacji wszystkie elementy będą się zużywać zdecydowanie wolniej. Przy usterki konieczne jest powierzenie naprawy awarii dobrej firmie. Na jakość urządzenia przekładają się szczególnie części. MP Lift – części do wind dostarcza części pasujące do prawie wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. To, czym się wyróżnia to przede wszystkim szybka realizacja zamówień, wygodny kontakt, wysokiej jakości produkty oraz korzystne ceny. MP Lift pozwoli szybko i na długo zadbać o dźwigi osobowe zapewniając komfort użytkownikom.

Polecane artykuły