Ile kosztuje gaz diesla?

Zastosowanie paliwa gazowego w jednostkach diesla okazuje się w Polsce popularne przynajmniej od dekady. A jednak wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, w jakiej mierze opłacalna byłaby w przypadku ich pojazdu instalacja gazowa, oraz u kogo niedrogo ją zamontować.

Gaz do ropniaka – czy to opłacalne?

Wielu polskich kierowców potwierdza, iż nabycie samochodu z silnikiem diesla podyktowały im entuzjastyczne sądy znajomych, zachwalających uzyskane w ten sposób oszczędności. Niestety, w ślad za podwyżką cen ropy, wykorzystywanie silników wysokoprężnych okazuje się obecnie znacznie mniej sensowne niż dawniej. Z tego właśnie powodu właściciele pojazdów przychylają się do innej obiecującej możliwości, jaką jawi się według nich diesel na gaz.

Czy instalacja gazowa w ropniaku faktycznie może się okazać wyjściem pożądanym? Fachowi pracownicy warsztatów uważają, iż w odniesieniu do niewielkich samochodów osobowych – z pewnością nie. Obecne w nich jednostki czterocylindrowe nie potrafią właściwie zużytkować całego potencjału gazu ziemnego. Przebudowa silnika będzie zatem bezcelowa.

Diesel na gaz (http://elpigaz.com/pl/diesel-na-gaz/) spisze się świetnie w pojazdach charakteryzujących się sporymi jednostkami napędowymi i znacznym przebiegiem, a także wysokim spalaniem. Wydatek zwraca się niezwykle prędko w odniesieniu do dłuższych tras oraz sporego załadunku. Łatwo zgadnąć, iż najmocniej usatysfakcjonowani z paliwa gazowego bywają więc użytkownicy samochodów ciężarowych oraz pojazdów komunikacji miejskiej.

Diesel na gaz – jakie są koszty?

Przeróbka jednostki wysokoprężnej na gaz nie jest przedsięwzięciem nadmiernie skomplikowanym, gdyż wykonuje je wiele dobrych warsztatów w całej Polsce. Ciągle okazuje się dosyć kosztowne. Widełki cenowe są uzależnione od rodzaju samej formy LPG, marki auta i silnika. Instalacja gazowa do samochodu osobowego wyniesie nas ok. 5 tys. złotych. Jeśli mowa o ciężarówkach, koszty rosną nierzadko niemal dwukrotnie.

Polecane artykuły