Jakie tajemnice skrywa obora – wszystko o jej wyposażeniu

Obora dla bydła mlecznego będzie się lekko różnić od obory dla bydła hodowanego na mięso. Głównym powodem jest to, że zwierzęta opasowe są większe niż te mleczne. Dlatego też budynek przeznaczony na oborę musi uwzględniać rozmiar zwierząt. W dodatku przy chowie krów mlecznych ważna jest przestrzeń na dojarki – podczas hodowli krów opasowych takiej potrzeby nie ma.

Różnica pomiędzy hodowlą bydła mlecznego, a opasowego

W dzisiejszych czasach niezmiernie często spotyka się sytuacje, kiedy bydło opasowe w cieplejszych miesiącach znajduję się na pastwisku, a w zimniejsze pory zwierzęta są w pomieszczeniach. Krowy hodowane na mięso nie potrzebują szczególnie dostosowanych pomieszczeń. Przeważnie zadawalająca będzie stodoła ze słomą na ziemi. Widywany jest także model, w którym krowy przebywają cały rok na pastwisku i posiadają tylko wejście do jakiegoś budynku, w którym mogą się ukryć podczas deszczu albo dużego mrozu.

W przypadku krów mlecznych raczej nie korzysta się z chowu na pastwisku. Żywienie bydła mlecznego ma niezmiernie duży wpływ na to jakiej jakości będzie mleko i w jakich ilościach krowa będzie je miała. Dlatego bydło hodowane na mleko przeważnie będzie spędzało czas w budynkach, aby mieć nadzór nad tym ile i jaką paszę krowy pobierają.

Rodzaje obory dla bydła

Tak samo krowy opasowe, jak i mleczne można hodować w oborach stanowiskowych oraz wolnostanowiskowych. Budynki wolnostanowiskowe mogą się dzielić na ściołowe i bezściołowe i najczęściej spotykanym systemem są te z głęboką ściółką. 

Przyjęło się, że pomieszczenia stanowiskowe stosowane są w przypadku gdy gospodarz ma 40 lub mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe za to będą w sytuacji kiedy hodowca ma chów mieszany lub więcej niż 40-50 bydła opasowego. Warto wiedzieć, że przy oborach wolnostanowiskowych niezbędne jest stworzenie izolatki dla zwierząt chorych lub takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to pomieszczenia, w których są rozgraniczone stanowiska, w których zwierzęta są uwiązane łańcuchem w jednym miejscu. Popularne są w tego typu oborach ruszta dla bydła, które wykorzystują model stanowiskowy bez wykorzystania ściółki i minimalizują pracę w trakcie standardowych doglądów zwierząt. Obok każdej przegrody krowa musi posiadać poidło i żłób. Wymiary rusztu dla bydła nie będą zawsze identyczne – są one dostosowywane do rozmiaru i wagi bydła. W ten sposób wyróżniamy stanowiska krótkie, średnie i długie. 

Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?

Przy oborze wolnostanowiskowej bez ściółki często wykorzystywane są ażurowe podłoża, które mają wyznaczone legowisko. Legowisko przeważnie wyłożone jest odpowiednią matą na przykład gumową. 

Przy oborach ściołowych niezbędne jest wyściełanie ich. Doskonale do tego zda egzamin słoma.

Jeżeli stawiamy oborę stanowiskową i chcemy nabyć ruszta dla bydła, to niezbędne będzie wykorzystanie maty gumowej lub piasku. W przypadku uwięzi ściołowej – słoma, którą należy codziennie wymieniać na nową. 

W sytuacji chowu krów mlecznych niesamowicie istotne jest zapewnienie im światła dziennego, dlatego, że wpływa to na jakość i ilość mleka, jakie bydło może dać. W przypadku tego typu hodowli niezbędne jest także zrobienie hali udojowej, która powinna być wyposażona w dojarki. 

Następną niesamowicie istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Wpływa to na zdrowie i wydajność bydła. Aby mikroklimat był idealny trzeba zapewnić właściwe warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego zrobiono oborę i jej kubatura oraz sposób hodowania bydła. Krowy wolą stać w niższych temperaturach. Idealna powinna być taka między -7 a 18℃. Jeżeli krowy stoją w oborze ściółkowej to temperatura niewątpliwie będzie niewiele wyższa. W dodatku trzeba zapewnić właściwą cyrkulację powietrza – krowy przebywając w budynku emitują dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną. Bez dobrej cyrkulacji powietrza, przebywanie w pomieszczeniu może nie być bezpieczne. Jeżeli nie ma możliwości aby zapewnić naturalną wentylację to niezbędne będzie ulokowanie mechanicznej. W takich sytuacjach należy nade wszystko sprawdzić rozlokowanie otworów nawiewnych, tak żeby były rozmieszczone mniej więcej symetrycznie i żeby zimą powietrze nie było skierowane bezpośrednio na krowy.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/

Polecane artykuły