Jakie ukulele kupić – sopranowe czy tenorowe?

Jeśli dopiero co postanowiłeś zacząć lekcje gry na ukulele to pewnie wklepałeś w Google: ukulele i wyskoczyło Ci kilka przeróżnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale na rynku jest też pare innych typów, na przykład koncertowe albo basowe. Jest między nimi więcej różnic niż sama nazwa, a każdy z nich jest polecany dla innych osób, a świeżo upieczony muzyk może mieć spory kłopot przy wyborze odpowiedniego instrumentu.

Ukulele sopranowe czy tenorowe – czym się różnią?

Główna rozbieżność pomiędzy tymi dwoma instrumentami to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie cechowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Kolejna różnica to rozmiar. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i jego rozmiar to mniej więcej 53cm. Tenorowe natomiast jest sporo dłuższe bo mierzy aż 66cm. To ukulele powinno być doskonałe dla osób, które już umieją na nim grać albo wcześniej miały styczność z grą na gitarze. Sprawdzi się także u osób o grubszych i większych palcach, ponieważ progi rozstawione są dosyć szeroko. Jasne jest, że standardowe ukulele zawsze ma 4 struny. Na rynku można znaleźć ukulele mające 6 strun, ale to nie jest standardowe ukulele a guitalele.

Ostatnia już różnica, która ma związek trochę z rozmiarem ukulele to ilość progów. Biorąc pod uwagę fakt, że różne typy ukulele mają różne wymiary, ukulele sopranowe posiada mniej progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej ukulele sopranowe ma od 12 do 15 progów, a tenorowe od 17 do 19. Można tu również wspomnieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, dłuższe od sopranowego, krótsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Ukulele zwykle tworzone jest z drewna. Można wskazać kilka najczęściej spotykanych typów, na przykład mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Ale drewno to nie jest jedyne tworzywo, z jakiego jest wykonywane ukulele. W sklepach można znaleźć także instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Do tego istnieją także takie robione ze sklejki. Kosztują niemal dwa razy mniej niż takie z litego drewna.

Materiał, z jakiego jest zrobione ukulele ma wpływ na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument z włókna węglowego jest głośniejszy i ma ostrzejszą barwę niż to wykonane z drewna. Różnica między dźwiękiem ukulele z litego drewna a tego ze sklejki jest nieduża.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Wybierając ukulele powinno się najpierw wybrać jego dobrany dla nas typ. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i z pewnością nie nada się dla osoby o wiekszych dłoniach i grubych palcach. Prawdopodobnie może mieć trudność ze złapaniem odpowiednich chwytów. Prawdopodobnie będzie idealne dla dziecka albo osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało osobie stawiającej pierwsze kroki w grze, więc jest to raczej model dla doświadczonych ukulelistów, lub dla tych z większymi palcami.

Kolejną sprawą jest tworzywo,z którego jest wykonane ukulele. Jeśli instrument będzie kupowany dla dziecka, lub chcemy z nim przemieszczać się, dobrą opcją może być kupienie takiego z tworzywa sztucznego, które jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Trzeba jednak wziąć wtedy pod uwagę, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeżeli za to chcemy ukulele z drewna, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za jakiś czas gra na instrumencie nam się nie znudzi – pomyślmy, czy nie warto jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Jest ono niemal dwukrotnie tańsze, a barwa jest prawie taka sama jak tego drewnianego.

Ostatnią istotną sprawą jest sprawdzenie czy ukulele jest prawidłowo zrobione. Ważne jest to, czy wszystkie łączenia są porządnie zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Takie rzeczy mają duży wpływ na komfort grania, a przez to, mogą sprawić, że nowicjusz może się zrazić.

Polecane artykuły