Kiedy szkolenia BHP są obowiązkowe?

Nie da się ukryć, że szkolenia BHP są niezwykle ważne. Dzięki nim pracownicy danego zakładu mają możliwość, aby przypomnieć sobie mnóstwo zasad odnośnie bezpieczeństwa w miejscu pracy, a co za tym idzie, zapobiec wielu wypadkom. Według polskiego prawa pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Istnieje wiele firm zajmujących się organizacją takich szkoleń. W Bydgoszczy możemy zwrócić się do polecanego organizatora, jakim jest Karczewski BHP. Firma ta dojedzie również to okolicznych miejscowości, takich jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin.

Okresowe szkolenia BHP – co ile lat trzeba je odbyć?

Należy wspomnieć, w jakich konkretnie sytuacjach szkolenia BHP są konieczne – oczywiście tuż po podpisaniu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe odbyć. Należy pamiętać jednak także o okresowych kursach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w znacznym stopniu jest zależny od stanowiska, które piastuje konkretny pracownik. Kiedy mowa o robotnikach oraz osobach działających na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP należy odbyć co roku. Robotnicy, którzy jednakowoż nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni zaliczyć takowy raz na trzy lata. Jeśli chodzi o innych pracowników, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od funkcji pełnionej w przedsiębiorstwie.

pracownik w stroju bhp

Dlaczego należy zapewnić swoim pracownikom szkolenia BHP?

Podsumowując, jeśli zatem prowadzisz firmę w mieście jakim jest Bydgoszcz lub w okolicznych miejscowościach, powinieneś położyć nacisk na zagwarantowanie swojej kadrze wysokiej jakości szkolenia BHP. Wybór jest na tyle duży, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w korzystnej cenie. Z pewnością warto to zrobić, żeby w przyszłości nie mieć problemów z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy komfortowo czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do ryzykownych wypadków.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kursów BHP. Na dobry początek w nowej firmie każdy początkujący pracownik musi odbyć szkolenie wstępne , a także szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Szkolenie wstępne, ma na celu zapewnienie wszystkim uczestnikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej najważniejszych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wszystkie zawarte w kursie informacje są zawarte w kodeksie pracy.

Czy warto zatrudnić firmę organizującą szkolnenia BHP?

Nie bez powodu mówi się, że opłaca się skorzystać z opcji zorganizowania takiego instruktażu przez wyspecjalizowaną firmę szkoleniową, która przekaże wszelkie informacje na najwyższym poziomie.

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują określone zasady, zaczerpnięte z kodeksu, które można znaleźć w regulaminie firmy. Takie szkolenia są bardzo ważne i każdy nowy pracownik powinien zdobyć wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP wnikliwie omawiają metody udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pomaga zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć gwarancję, że pracownik zdobędzie wszystkie ważne informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat metod ochrony przed występującymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

pracownik przestrzegający zasad bhp

Szkolenia BHP – Dlaczego są takie ważne?

Rzetelnym argumentem dla każdego pracodawcy jest to, że według obecnego prawa taki kurs jest obowiązkowy. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak reagować nawet w ryzykownej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to szanse wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP dotyczą również pracowników z dłuższym stażem, ponieważ co dany okres powinni oni je odbywać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują upoważnienie do wykonywania swojej pracy w sposób bardziej świadomy. Warto zwrócić uwagę także, że przedsiębiorstwa oferujące takie kursy swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez potencjalnych pracowników.

Szkolenie z udzielania pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest ważne

Bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i całego otoczenia powinno być priorytetem w każdym przedsiębiorstwie. W każdym zawodzie wszystkie osoby są narażone na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć chociaż w pobliżu podstawowy sprzęt medyczny oraz apteczkę. Taki asortyment w istotnym momencie może pomóc w bardzo dużym stopniu i w razie potrzeby da możliwość oczekiwania na ratowników po udzieleniu pierwszej pomocy.

Polecane artykuły