Na czym polega gwarancja na używane auto?

W dzisiejszych czasach rynek jest przepełniony ilością samochodów na sprzedaż. Możemy sprawić sobie nowe auto, prawie nowe dużo tańsze, ale także stare auto za grosze. Samochody sprzedają zarówno profesjonalni dealerzy samochodowi, komisy, a także prywatne osoby. W rezultacie osoby, które chcą sprzedać samochód muszą się bardzo mocno postarać aby zwieść klientów.

Profesjonalnym miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest firma prestige-ubezpieczenia.pl.

Różnice między gwarancjami

Niewątpliwym jest, że nabywając samochód fabrycznie nowy będzie on miał gwarancję. Aby była obowiązująca niezbędne jest spełnienie pewnych warunków, na przykład korzystanie z pojazdu zgodnie z zastosowaniem czy serwisowanie go. Jak jednak wygląda gwarancja na samochód używany?

Jest to w gruncie rzeczy ubezpieczenie od popsucia się wykupione przez dealera samochodowego. Dzięki temu, że rozpatrujemy takie auto, czujemy się zdecydowanie pewniej i zapewne bardziej zastanowimy się nad zakupem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać taką polisę i sprawdzić czy nie ma tam tylko losowych wad, które nigdy nie zdarzają się w takich autach.

Nierzadko taka gwarancja trwa do 3 lat, niemniej pojawiają się towarzystwa ubezpieczeniowe dające dłuższą gwarancję. Co ważne taka gwarancja regularnie jest oferowana jedynie dla pojazdów nie starszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Czy można przedłużyć gwarancję na samochód używany?

Na rynku możemy też znaleźć propozycje przedłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu zabezpieczenie możemy zakupić jeśli samochód jest w dalszym ciągu na gwarancji fabrycznej producenta i chcemy ją przedłużyć. W przypadku takiej ochrony pojazd musi spełnić szereg warunków – nie za wysoki przebieg, wiek a także z całą pewnością przestrzeganie zasad gwarancji, którą dał producent. Ta metoda jest super w przypadku kiedy zostajemy posiadaczami stosunkowo młodego samochodu. Częstokroć za auto wyjeżdżające z salonu dostajemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy przedłużyć zabezpieczenie o następne kilka lat.

Używane auta z gwarancją – na co zwrócić uwagę?

Co najważniejsze przeczytaj warunki takiej gwarancji. Często znajdziemy tam zapisy o ustalonych wadach, które są, a które nie są naprawiane. Dobrze jest spojrzeć na ten zapis, ponieważ może okazać się, że główne awarie nie są tam zapisane i ostatecznie kupimy pojazd z gwarancją, a kiedy wykryjemy usterkę i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Opcja ta jest bardzo pozytywna do czasu aż sprzedawcy samochodów nie będą tego nadużywać. Idea przestaje być opłacalna jeśli kupujemy droższy pojazd wyłącznie biorąc pod uwagę gwarancję, a tak naprawdę obejmie ona całkowicie abstrakcyjne usterki i awarie.

Podsumowanie – czy zakup używanego samochodu z gwarancją jest korzystny?

Reasumując – do wyboru mamy kupno krótko używanego pojazdu od dealera, który ma gwarancję od producenta, zakup auta względnie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, lub kupno auta kilkuletniego, któremu wykupiono ekstra polisę ubezpieczeniową na wypadek popsucia. Warto przekalkulować czy ta oferta jest wartościowa w kwestii wyszukanego przez nas pojazdu, albowiem tak długo jak nie będzie tylko nadużywana, może być interesującą alternatywą dla kupna nowego auta. 

Polecane artykuły