M

Sprzedaż złomu to nie tylko zarobek

Coraz więcej uwagi poświęca się działaniom mającym na celu ochronę środowiska oraz jego zasobów odnawialnych. Z tego właśnie względu powstają programy oraz dyrektywy zmuszające przedsiębiorców oraz osoby fizyczne do większej rozwagi, zwłaszcza w przypadku obrotu odpadami. W gospodarstwach domowych produkuje się bardzo dużo śmieci, większość z nich trafiała do tej pory na wysypiska śmieci. Rozkład plastikowych torebek oraz opakowań jednorazowych trwa setki lat. Dodatkowo należy zaznaczyć, że wiele ze śmieci w sposób bezpośredni przyczynia się do zamierania gatunków zwierząt oraz roślin. Ludzie jednak zyskują coraz większą świadomość tego, jak małe działania wpływają na dobro ogółu. Mamy większą wiedzę na temat tego, jak surowce wtórne przyczyniają się do zmniejszenia wydobywania zasobów ziemi.

Dzisiejszy świat wymusza na nas refleksję na temat działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz ochrony zasobów ziemi. Liczą się nawet niewielkie akty, które spowodują, że zmniejszy się eksploatacja naszej planety. Najprościej jest nam skupić się na odpadach, które powstają w naszych gospodarstwach domowych. Z tego właśnie względu gminy proponują mniejsze stawki za wywóz odpadów osobom, które segregują śmieci. Co możemy zrobić więcej?

Odpady metalowe są nie tylko koniecznie do wyrobu nowych, metalowych przedmiotów, ale są również źródłem dodatkowego dochodu. Nie chodzi tutaj jedynie o zbieranie aluminiowych puszek, ale o racjonalne segregowanie i wyrzucanie wszystkich śmieci. Duże znacznie ma to w przypadku domów jednorodzinnych, przy remontach, demontażach starych konstrukcji oraz sprzątaniu posesji. Wyrzucanie do śmieci starych elementów metalowych nie jest dobrym pomysłem, tracimy miejsce w koszu na śmieci oraz tracimy pieniądze.

Firmy zajmujące się skupem złomu nierzadko oferują transport z miejsca zamieszkania, cena za złom będzie nieco niższa, ale jest to opłacalna inwestycja, jeśli nie mamy możliwości własnego transportu. Przykładem miejsca, w którym możemy telefonicznie umówić się na odbiór złomu jest skup złomu września. Od ceny metalu należałoby odjąć koszt transportu, ale przy dużej ilości surowców do odsprzedania jest to i tak korzystna transakcja.

Do skupu złomu możemy oddać również sprzęt elektroniczny, nie otrzymamy za niego pieniędzy. Będziemy mieć satysfakcję, że wszelkie możliwe metale, które wchodzą w skład zużytego sprzętu zostaną odzyskane i wykorzystane ponownie. Skup surowców wtórnych oferuje przeważnie zbliżone ceny, najmniej otrzymamy za złom mieszanek metalu, złom stalowy również jest mało wartościowy. Nieco lepiej wygląda sprawa z cenami metali kolorowych, czyli puszek po napojach oraz po żywności. Bardzo cennym surowcem jest miedź, im czystszy jej stop, tym lepsza cena za kilogram. W większości składów możemy odsprzedać elementy samochodowe, do najważniejszych należą akumulatory samochodowe oraz ich części. Akumulatory są niebezpiecznym odpadem, który może negatywnie wpływać na środowisko naturalne, dlatego bardzo ważnym działaniem jest pozbywanie się ich. Odsprzedać możemy też cynę, ołów, mosiądz. We wszystkich skupach sprzedamy makulaturę, aby na tym zarobić należałoby jednak sporo jej oddać.

Co dalej dzieje się z metalami, które trafiają do skupu? Część z nich zostaje odsprzedana firmom, które zajmują się produkcją części metalowych. Są w stanie przetopić dany metal i wykonać z niego nowy przedmiot. Warto zaznaczyć, że niektóre z metali mogą zostać kupione przez jubilerów, którzy wykonają z nich piękne przedmioty. Warto zaznaczyć, że niektóre z rzeczy, z których korzystamy na co dzień pochodzą właśnie z surowców wtórnych.

Ten artykuł zawiera 505 słów