Czym się różnią drzwi zewnętrzne od wewnętrznych?

Możliwe, że jesteś właśnie w trakcie budowy domu i zastanawiasz się które drzwi wybrać? A może rozważasz remont całego mieszkania i czujesz potrzebę wymienić ten kluczowy element wystroju? Jeżeli ciekawi Cię temat drzwi, ten artykuł jest dla Ciebie

Jakie cechy powinny posiadać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są niesłychanie ważną składową domu. To od nich zależy nasze bezpieczeństwo, ale także jakość życia w mieszkaniu. Drzwi wejściowe nie licząc tego, że coraz częściej są przyjemne dla oka, powinny być trwałe, stworzone z mocnych tworzyw.

Od jakości drzwi zewnętrznych zależy wygoda naszego życia. Głównie dlatego, że przeciętne drzwi wejściowe nie będą nas wystarczająco chroniły przed chłodem i będą wpuszczały wiele dźwięków, które mogą być męczące, przede wszystkim kiedy żyjecie w bloku.

Należałoby także zwrócić uwagę na to czy drzwi są odporne na ogień i czy są podatne na uszkodzenia. To ostatnie w szczególności powinno przykuć uwagę właścicieli zwierząt domowych, które mogą zniszczyć drzwi.

Które drzwi zewnętrzne wybrać?

Drzwi zewnętrzne spotykamy jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór trafionego rodzaju będzie zależał od rodzaju zabudowy w jakiej mieszkamy. Niestety ale mieszkając w bloku nie możemy kupić drzwi dwuskrzydłowych i najczęściej jesteśmy ograniczeni do konkretnych wymiarów ościeżnicy. Jedyne co możemy spersonalizować to materiał wykonania.

Wtedy możemy rozważyć drzwi drewniane. Drewno jest wrażliwe na wilgoć dlatego takie drzwi bezkonkurencyjnie sprawdzają się w klatkach oraz pod wiatami. Spotkamy je w przeróżnych kolorach i wzorach, są bardzo wytrzymałe i zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Niestety są drogie i łatwo jest je uszkodzić.

Drugą opcją są drzwi wykonane ze stali, które są najlepszymi drzwiami antywłamaniowymi. Takie drzwi są odporne na ogień i czynniki mechaniczne, są całkiem tanie, ale mają wysoki współczynnik przenikania ciepła i gwarantują małą izolację akustyczną.

Ostatni już typ tworzywa, z którego robione są drzwi to PCV. Te drzwi gwarantują niezłą izolację termiczną i akustyczną. Znajdziemy je w wszelakich wzorach i kolorach i są zdecydowanie najtańszą alternatywą drzwi zewnętrznych. Niestety łatwo się odkształcają i z upływem czasu mogą przestać się domykać.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne kupimy w przeróżnych wzorach i kolorach, wykonane z rozmaitych tworzyw. To przeważnie od nich zależy jak będzie odczuwane nasze mieszkanie. Warto dopasować je pod kolor i styl domu, ale pamiętać też o ich cechach.

Drzwi jednoskrzydłowe są najbardziej powszechne a także dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą idealne do przestronnych przestrzeni. Drzwi przesuwne pasują do mieszkań w stylu nowoczesnym i loftowym. Poza tym oszczędzają one dużo przestrzeni. Znajdziemy również drzwi harmonijkowe, które identycznie jak przesuwne zajmują niedużo miejsca, ale nie uchodzą za wytrzymałe i dźwiękoszczelne.

Jak widzicie zbiór drzwi jest spory i to tylko od nas zależy czy wolimy zainwestować w bezpieczeństwo ale mieć kiepską izolację akustyczną, czy odwrotnie. Pamiętajcie jednak, że nie jest do końca istotne z jakiego materiału drzwi będą zrobione, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Również drewniane drzwi mogą szybko zniszczyć się jeżeli nie będą porządnie wykonane.

Inne rodzaje drzwi

  1. Drzwi uchylane – najbardziej popularny rodzaj drzwi. Może on być w wersji posiadającej jedno skrzydło, lub dwuskrzydłowej.
  2. Drzwi rozsuwane – nadają się do niedużych apartamentów. Termin rozsuwane zaznacza że otwierane są przez rozsuwanie.
  3. Drzwi wahadłowe – mało kiedy występują w apartamentach, lecz nietrudno spotkamy je w pubach, restauracjach czy obiektach użyteczności społecznej. da się otwierać przytoczony model drzwi w sposób dwustronny.
  4. Drzwi składane w harmonijkę – są podobne do drzwi składających się, jednak zawierają większą ilość wysmukłych elementów. Otwarcie tego rodzaju drzwi wywołuje zespalanie w harmonijkę.

Polecane artykuły