Stalowe rury – wszystko na temat ich zastosowania

Rury stalowe mogą różnić się od siebie nie tylko techniką wykonania, ale posiadają też różne rodzaje i wartości techniczne. Ważne jest aby w dobry sposób dopasować rodzaj rur stalowych do realizowanego projektu. Warto żeby na wstępie sprawdzić wszelkie właściwości, takie jak waga stali, materiał oraz technika wytworzenia. Jakie są różnice między wybranymi typami rur stalowych i jakie powinniśmy kupić do tworzonego przez nas planu?

Jakie istnieją typy rur stalowych?

Wyodrębnić możemy rury stalowe, które posiadają szew i wytwarza się przez cięcie i na koniec spawanie ukształtowanych płatów ze stali.

Istnieją również rury bezszwowe, jednak ich wyprodukowanie jest o wiele bardziej trudne i z tego powodu nie są często spotykane. Tworzy się je metodą ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są tam, gdzie konieczna jest bardzo dobra nieprzepuszczalność wyrobu.

Ostatni rodzaj rur stalowych to takie posiadające izolację. Charakteryzują się tym, że są bardzo odporne na zimno i gorąco oraz na związki chemiczne.

Gdzie znajdują zastosowanie stalowe rury

Rury stalowe stosowane są niemal wszędzie. Sporo urządzeń codziennego użytku, takich jak chociażby pralki, lodówki oraz samochody ma w istocie rury stalowe, bez których nie są w stanie właściwie funkcjonować. Prawie w każdej branży znajdziemy ten produkt, który rzecz jazda będzie prawidłowo dostosowany do zapotrzebowania, przez stworzenie właściwych parametrów i cech fizycznych.

Na przykład rury stalowe kotłowe muszą cechować się odpornością na bardzo wysokie temperatury sięgające nawet do 700 st. C i przetrwaniem ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej natomiast będą użyte rury wykonane ze stali kwasoodpornej. Musi być ona niepodatna na wysoką temperaturę, korozję i różne odczynniki. Kolejny typ rur stalowych – rury czarne. Wykonywane są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej a także do wyprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Następne rury ze stali nierdzewnej są najczęściej stosowanymi stalowymi rurami. Używa się je między innymi przy tworzeniu balustrad i poręczy schodów, klimatyzacji, urządzeń AGD, elektroniki, instalacji chemicznych oraz w przemyśle spożywczym do tworzenia zbiorników i silosów.

Ważne jest aby znaleźć producenta, który perfekcyjnie robi rury stalowe i zwraca uwagę na detale. Sprawdzoną firmę stuprocentowo znajdziecie we Wrocławiu – jest nią np. Gostal – rury nowe i używane.

Mocne strony stalowych rur

Jedną z najważniejszych zalet rur stalowych jest brak podatności na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie ma więc potrzeby wykorzystywania dużej ilości podpór, nawet jeżeli nasze rury są w długich partiach. Dodatkowo stal nie odkształca się i nie rozciąga się pod wpływem wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na działanie promieni UV a także jest materiałem niezmiernie nieprzenikliwym, więc tlen nie ma prawa wpaść do wnętrza rur.

Jak widzicie, rury stalowe są bezsprzecznie funkcjonalnym i popularnym tworem. Jeśli uda nam się znaleźć wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy sprawdzić firmę we Wrocławiu – nie przeliczycie się na produktach z tej miejscowości.

Polecane artykuły