Szybki rozwój internetu sprawił, iż wielu sympatyków książek, zaczęło martwić się dostępnych w internecie, co powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a niejednokrotnie nawet bardziej zachęca do zakupienia – np. po przeczytaniu w internecie kilku stron, można zdecydować się na kupno fizycznego egzemplarza. A kiedy już go otrzymamy i książka będzie strzałem w dziesiątkę, jak najstaranniej ją ochronić przed uszkodzeniami fizycznymii i upływem czasu? Wynik jest prosta – samemu stworzyć okładkę do takiej książki!
Najważniejsze zalety okładek
Już od pierwszych lat zawijaliśmy książki w okładkę. Czynników było mnóstwo: by konserwować przed zniszczeniami, , po to, aby przykleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem właściciela, nie niszcząc przy tym oryginalnej okładki lub zwyczajnie dlatego, aby książka lepiej wyglądała i była bardziej barwna. Preferencje były zróżnicowane, ale jednak funkcja była identyczna: ochrona przed zniszczeniem i upływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zawsze, więc warto się dowiedzieć, jak można samemu je wykonać, na egzemplarzach, które mamy w swojej biblioteczce.
Jak samemu zrobić ciekawą okładkę na książkę?
Samodzielne stworzenie okładki to rozwiązanie na interesujące i kreatywne spożytkowanie czasu wolnego i jednocześnie na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy użyć do takiego projektu dosłownie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest bardzo prostym procesem, który większości z nas sprawi wiele radości. Wystarczy tylko:
- zdecydować jaki materiał będzie nam towarzyszył – tworzywo sztuczne, papier a może zużyta t-shirt?
- przygotować substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
- w prawidłowy sposób zagiąć krawędzie, tak, żeby dokładnie przylegały do książki
- ozdobić okładkę wybranymi dodatkami np. naklejkami, rysunkami lub literami – rzecz jasna wszystko jest kwestią upodobań i chęci użytkownika. Jeżeli nie czujemy konieczności ozdabiania, to dajmy jej spokój.
W ten sposób stworzona okładka do książki będzie dobrze się wyglądać oraz zabezpieczać naszą książkę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.