Wyburzenie starego domu – poradnik

Czasami znaleźć się możemy w sytuacji, w której na naszej działce stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Przed wyburzeniem budynku zadbaj o formalności

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez żadnych zezwoleń możemy wyburzyć dom zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości konieczne będzie uzyskanie szeregu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan rozbiórki. Biurokracja jest pod tym względem bezlitosna. Trochę inaczej sytuacja się prezentuje, kiedy budynek grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków można przystąpić jak najszybciej.

Jakie maszyny będą niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samym wyburzeniem, konieczne jest przygotowanie potrzebnych narzędzi, a najlepiej również ekipy profesjonalistów. Należy pamiętać, że wyburzanie na własną rękę wymaga dokładności i rozsądku. Należy rozpocząć od wzniesienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Co zrobić z gruzem?

Konieczne będzie przygotowanie miejsca na gruz. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego budynku. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to przesadnie wiele, a może zapewnić nam ogromny komfort, zwłaszcza gdy działka jest stosunkowo mała. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, specjalistycznej wiedzy, a nade wszystko rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto również mieć wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz zwrócić uwagę na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji. 

Polecane artykuły