Jest wiele przyczyn dlaczego ciągniki napędzane tradycyjnymi metodami to dalej ulubiony środek transportu właścicieli firm. Pomimo to w ostatnim czasie na popularności zyskuje gaz. Spróbujemy pokazać Ci największe zalety tej możliwości napędu. Odkryjesz jak ciągniki na gaz ziemny oszczędzają twój czas i finanse na wiele sposobów.
Artykuł został napisany w oparciu o informacje ze strony firmy Elpigaz, lidera na rynku w tej dziedzinie.
Z jakich względów warto wybrać pojazdy CNG?
Instalacja zasilana gazem ziemnym wyróżnia się licznymi zaletami. Po pierwsze jest wyjątkowo bezpieczny. Prawdopodobieństwo, że substancja wybuchnie jest bardzo niskie, ponieważ gaz ziemny cechuje się wysokim progiem samozapłonu. Pozwala to wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny i można na nim przejechać większy dystans. Substancja jest stosunkowo tania. Koszty są porównywalne do klasycznego paliwa, niemniej metan ma większą wydajność.
Niski koszt paliwa
Cena gazu w przełożeniu do diesla jest znacząco niższa, może osiągnąć nawet 30%. Pomaga w tym brak akcyzy na LNG. Polskie prawo wyklucza także te pojazdy z podatku emisyjnego. Ważnym czynnikiem jest nie tylko wykluczenie dużej liczby kosztów, ale również niewielkie spalanie biogazu. Przyjmuje się, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To niemała oszczędność w częstej eksploatacji pojazdu, która wiąże się ze wzrostem powodzenia tej metody napędu.
Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód
Wiele zachodnich sąsiadów zachęca przewoźników używania bardziej ekologicznej metody transportu. Dla użytkowników mniej szkodliwych dla planety rozwiązań znoszone bądź zmniejszane są koszty opłat drogowych. Firmy używające pojazdów napędzanych gaz mogą liczyć na zwolnienie z Maut w razie transportu do Niemiec. Także w przypadku wyjazdów do Włoch ekologiczne pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to spora oszczędność przeważająca na korzyść nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, takich jak gaz ziemny.
Ekologiczne rozwiązanie
Napęd CNG jest bardzo dobry dla otoczenia. Przede wszystkim podczas spalania nie są wydzielane dymy i substancje rakotwórcze, również emisja dwutlenku węgla jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do innych silników. Wybór ciężarówek napędzanych biogazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko działania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują ciężarówki w ciągu roku zmiana diesla na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność w wielu dziedzinach.